Data urodzenia:
1923-10-05
Stopień:
starszy strzelec
Numer legitymacji AK:
110063
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Wykształcenie (w tym wojskowe) :
Udział w konspiracji 1939-1944:
I Obwód "Radwan" (Śródmieście) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - Kedyw Okręgu Warszawskiego AK - Oddział Dywersji Bojowej "DB-3" ("Kedyw-3"), od lipca 1944 r. przemianowany na pluton 1147.
Oddział:
I Obwód "Radwan" (Śródmieście) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - zgrupowanie "Bartkiewicz" - 4. kompania - II pluton (dawny 1147 - "DB-3") im. por. "Rygla".
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ.
Uczestniczył w akcji zdobycia Arbeitsamtu na Placu Małachowskiego (1-2.08.1944) oraz w natarciu na budynek PAST-y przy ul. Zielnej w dniu 4.08.1944. Między 17 a 22 sierpnia brał udział w obronie budynków przy ul. Królewskiej 27 i 29, zaś w dniu 23 sierpnia 1944 w zdobyciu Komendy Policji i Kościoła Św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu IV B/H Zeithain (obóz szpitalny - oddział Stalagu IV-B Mühlberg)
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych
Miejsce śmierci:
Warszawa
Informacje dodatkowe:
Jako żołnierz ODB-3 brał udział w akcjach dywersyjnych, m. in. w likwidacji Leitgebera i Peschela w dniu 13 VI 1944 (pięcioosobowy patrol bojowy z oddziału "DB-3" Śródmieście zastrzelił wychodzącego z zakładu fotograficznego przy ul. Żurawiej nr 1 Wilhelma [Willy] Leitgebera i Rudolfa Peschela, podoficerów Sicherheitspolizei, odkomenderowanych do I Komisariatu Policji Kryminalnej. Jednocześnie ostrzelano z pistoletów maszynowych stojący na rogu ul. Żurawiej i pl. Trzech Krzyży samochód, w którym siedziało 6 towarzyszących Leitgeberowi funkcjonariuszy Gestapo i policji kryminalnej, oraz rzucono granat, w wyniku czego został lekko ranny funkcjonariusz I Komisariatu Policji Kryminalnej Władysław Urbański, współpracownik Wilhelma Leitgebera i Rudolfa Peschela- przyp. red.],
Źródła:
MPW-baza uczestników PW. Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IK/2667, MPW-IK/2772, MPW-IP/3916, Materiały do Słownika Uczestników PW - kopia wspomnień (maszynopis 5 str.) ofiarowanych przez Alfreda Wróblewskiego "Szarego" p. Janinie Nałęcz-Mroczkowskiej, wdowie po Wiesławie Nałęcz-Mroczkowskim ps. Wiesław, udostępniona przez p. Janinę Kubicę i p. Marię Bienias